Dlaczego nie kupować samemu mieszkania na wynajem?

Wiele osób uważa, że najlepszą inwestycją są mieszkania na wynajem. Owszem, nieruchomość na wynajem może być świetną, nawet najlepszą inwestycją, ale nie pojedyncze mieszkanie.

Dlaczego nie kupować samemu mieszkania na wynajemTrzeba to jednak wcześniej dokładnie przemyśleć, bo musimy kierować się tu trochę innymi zasadami niż przy kupnie lokum dla siebie. W przypadku zakupu lokalu komercyjnego powinniśmy wpasować się w uniwersalne gusta jak największej rzeszy potencjalnych adresatów naszej oferty, a nie kierować się tylko własnymi upodobaniami.

Koszty związane z rozpoczęciem inwestycji są ogromne i często pomijane. Chodzi nie tylko o koszty mieszkania, na co można zaciągnąć kredyt. Główne zaangażowanie, jakie należy ponieść to czas, jaki musimy poświęcić na analizę rynku, lokalizacji, na czyim gruncie stoi budynek, czy szukaniu optymalnego mieszkania patrząc na ważny wskaźnik zwrotu z inwestycji – czynsz netto/cena mieszkania.

Później musimy włożyć sporo energii w urządzenie takiego mieszkania pod wynajem, w znalezienie najemców, w ich comiesięczną obsługę (ściąganie płatności, ponaglenia, spisywanie liczników, awarie itd.).